воскресенье, 1 февраля 2015 г.

ПОДВИГ ЗАХИСНИКІВ ДОНЕЦЬКОГО АЕРОПОРТУ

   

   
   Героїчна  оборона  українськими військовими  Донецького аеропорту,  безумовно, одна  із найтрагічніших   сторінок в українській  історії, а її учасники, яких в народі  за мужність, стійкість, героїзм назвали Кіборгами  -  Герої України. Вони   навічно записали свої імена в Книгу Пам'яті українського  народу. Не витримав  метал, а люди вистояли. 
     ОБОРОНА донецького аеропорту протривала 242 дня – всього на тиждень менше, ніж героїчна оборона Севастополя від фашистських загарбників під час Великої Вітчизняної війни, і набагато більше, ніж оборона Брестської фортеці, проіснувавшому з 22 червня по 23 липня 1941-го... Перший бій був 26 травня 2014 року, наступного дня після того, як в термінали увійшли бойовики, які заявили, що аеропорт може працювати, але тепер він контролюється ними. 

     Фактично з цим першим боєм в шахтарську столицю прийшла справжня війна – скла навіть у центрі міста тремтіли від залпів, а над Донецьком було чути гул військових літаків і вертольотів. За словами військового експерта Юрія Бутусова, перший постріл в аеропорту був зроблений українським снайпером – по бойовику, який намагався підбити з "зенітки" винищувач ЗСУ.
    "Приблизно о 11:00 один з чеченських терористів на даху нового терміналу підняв трубу зенітно-ракетного комплексу "Голка" і навів її на український винищувач МіГ-29, який пролітав на малій висоті над терміналом. Це помітив снайпер 3-го полку сержант Н., який доповів обстановку і отримав дозвіл вести вогонь на поразку. З точного пострілу снайпера почався бій за аеропорт", – писав він у жовтні статті для "Дзеркала тижня".
Після цього першого пострілу українська сторона висунула бойовикам ультиматум залишити аеропорт до 13:00, але цього не сталося – і операція зі звільнення стратегічного об'єкта вступила в активну фазу.
      Аеропорт практично відразу став "найгарячішою" точкою на карті військових дій, і хоча ще тоді бойовиками Стрєлкова був окупований Слов'янськ, саме з донецьким аеропортом і контролем над ним військові та експерти довгий час пов'язували результат війни.

     БОЇ. Спроби штурму бойовиками донецького аеропорту з тих пір робилися регулярно. Незалежно від того, чи було прийнято рішення про припинення сторонами вогню або підписані документи про перемир'я, жодного тижня не минало без атак і обстрілів – мінометних, артилерійських... У штурмі аеропорту брали участь не тільки "ДНРівці", а й кадрові російські військові, в тому числі спецназ ГРУ, про що неодноразово заявляли представники силових відомств.
      Точне число загиблих під час оборони аеропорту українських солдатів, а також бойовиків на даний момент не відомо, говорить джерело у військових колах. З української сторони промову, в будь-якому випадку, йде про декілька десятків загиблих.
     В обороні аеропорту в різний час були задіяні десантні бригади України і добровольці з "Правого сектора". Село Піски обороняли підрозділи батальйону МВС "Дніпро-1", артилеристи і танкісти 93-ї бригади. У жовтні на посилення в Піски і аеропорт перекинуті підрозділи 95-й, 79-ї аеромобільної бригади, добровольчого батальйону "ОУН".

     КІБОРГИ. "Прибився до нас на роботу біженець з Донецька... Один з його колишніх співробітників напився стекломоя і пішов воювати за "ДНР". Дзвонить наш біженець сьогодні дізнатися як справи цьому кренделі. Через хвилину розмови кличе всіх і включає гучний зв'язок. Далі мовить боєць "Новоросії": каже, я, блін, не знаю хто захищає Донецький аеропорт, але ми їх три місяці вибити не можемо. Пробували штурмувати – нам таких вломили – ми відійшли. Почали накривати "градами" – вони пірнають в підземні колектори каналізації... Вирішили колектора залити стоками каналізації. Зафігачили "градами" – вони під землю, ми заливаємо колектора. І, типу, захоплюємо територію аеропорту. Я, каже, не знаю, хто там сидить, але це не люди – це кіборги", – цей пост в блозі з'явився в кінці вересня, а слідом за ним і слово "кіборги" назавжди закріпилося за захисниками донецького аеропорту.

    Кілька тижнів потому його публічно використав уже і президент України Петро Порошенко. "Наші відважні воїни героїчно тримають оборону Донецького аеропорту, який вже став символом мужності і героїзму... Українськими киборгами прозвали вороги цих героїв", – сказав глава держави, пообіцявши, що держава обов'язково належним чином оцінить їх мужність.

     ОСТАННІЙ РИВОК. З не меншою регулярністю з боку бойовиків з'являлася інформація про те, що аеропорт ними частково – а то й остаточно захоплений. Раз за разом вона не підтверджувалася, втім, в грудні 2014 року з'явилася інформація, що старий термінал був українською армією залишений і перейшов під контроль бойовиків. Над будівлею поставили прапор "ДНР".
      Фінальна хвиля протистояння в аеропорту почалася після Різдва: масовані артилерійські удари, танкова атака бойовиків... 13 січня звалилася диспетчерська вишка, в результаті масованих обстрілів нагадувала вже величезну бетонну губку. Того ж дня бойовики висунули "кіборгам" ультиматум – або залишити аеропорт, або загинути. Військові вибрали бій, і з того моменту зіткнення в аеропорту вже не вщухали. Ситуація під особистий контроль взяло військове командування – туди приїхали керівники Генштабу та Міноборони, секретар РНБО Олександр Турчинов.
       19 січня бойовики підірвали другий поверх нового терміналу, а в ніч на 22 січня будівля завалилася остаточно. "Від нього залишився один каркас. Обороняти більше нічого", – сказав нам сьогоднішньої вночі один з військових. Але бій – вже на самій території, за решту там об'єкти, триває і зараз.
     СУМНІ ПІДСУМКИ. На жаль, але голлівудського фіналу, коли виконали свій обов'язок бійців рятує раптова поява, скажімо, гелікоптера – для захисників аеропорту не відбулося. Вчора під час спроби відходу з обрушився терміналу кілька десятків "кіборгів" потрапили в полон бойовиків, де вони піддалися всіляким приниженням. Для початку одного з бійців вивезли на місце сьогоднішнього вибуху тролейбуса в Донецьку, де розлючений натовп ледь його не розтерзав. Адже не секрет, що багатьом місцевим впродовж місяців втовкмачували в голови, що у всіх їхніх бідах винна Україна. Потім залишилися уцілілих бійців провели по центру Донецька.
      "Таке ж скотиняче ставлення було 9 травня. Це інформаційно-психологічна операція, дуже вдала, розрахована на росіян і то населення України, у якого знову замість примирення Сходу і Заходу виникає бажання залити Донецьк бетоном. Наслідки цієї акції також можуть бути спрямовані на зрив мобілізації – щоб викликати паніку", – говорить військовий експерт "Інформаційного опору" Юрій Карін.
       Разом з тим, підкреслив він, незважаючи на втрати, аеропорт віддавати ворогові не можна.
      "Хоча б заради людей, які там загинули. Вони билися нема за шматок землі, а за Україну", – підкреслив Карін.
      До слова, для противника аеропорт став також свого роду символом. Але не успіхів, а невдач. Як кажуть жителі Донецька, в керівництві самопроголошеної "ДНР" не приховували, що повинні взяти його по кілька причин. По-перше, для того, щоб принизити українських військових. І по-друге, щоб не впасти обличчям в бруд перед російськими військовими фахівцями. Крім того, раніше директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський повідомив, що одна з можливих причин запеклих боїв за донецький аеропорт може полягати в тому, що бойовики хочуть відтягнути українські війська з південного напрямку.
     "А саме – з маріупольського напрямки. Зосередивши там сили і почавши хоча б імітацію бойових дій, вони можуть забезпечити нові мирні переговори з приводу надання Росії транзитного коридору в Крим", – зазначив Сунгуровський.
Джерело:http://ukr.segodnya.ua/regions/donetsk/242-dnya-oborony-kak-kiborgi-zashchishchali-doneckiy-aeroport-586282.html

КІБОРГАМ

Аеропорт-Донецьк - моторів музика звучала,
Злітали та сідали літаки,
А ще у мікрофони арії Прокофьєва лунали,
Щоденні будні звичними були.

А поряд в полі трави колосились,
Волошки, незабудки, шар роси,
І раптом ранами поля ці рясно вкрились,,
Краплини крові замість квітів розцвіли.

Там де були розкішні термінали,
Тепер руїни, купи арматури, попелу та скла,
Ці стіни свідками страшної битви стали
Відваги й мужності вкраїнського бійця.

В народі кіборгами тих бійців назвали,
Нескореними й мужніми були
На них багато ворогів тут зуби обламали
Випробування пеклом з стійкістю пройшли.

Цей клапть Землі став другим Сталінградом,
Став символом за правду боротьби,
Тому що Кіборги боролись за свободу
За щастя й єдність української землі.

Про смерть думки , чим даль від себе гнали,
Хоча звичайно знали, що життя на волосці,
Що в кожну мить ворожа куля може вразить,
Від залпів градів вже не мало побратимів полягли.

В хвилини відпочинку сумували,
За рідним домом, миром на Землі,
За тими, кого щиро так кохали,
І обіцяли, що повернуться з війни.

Повернуться не всі, війна збере данину,
Та сонце миру врешті решт зійде,
Своїх Героїв Україна не забуде,
А оборона ДАПу, трагічною сторінкою, в історію ввійде.


Комментариев нет:

Отправить комментарий